Požiadať o prednášku
Informácie o prednáške
Cena:
Dostupnosť:
Počet osôb:
Potrebné materiálové a technické zabezpečenie
Poskytovateľ
Nenápadní hrdinovia
Nenápadní hrdinovia, o.z. pripravuje a realizuje viacero projektov zameraných na odovzdávanie skúseností medzi mladými ľuďmi a generáciou tých, ktorých postoje, utrpenie, nepoddajnosť nám prinavrátili slobodu.
Prednášajúci
Zaradenie prednášky
Charakter: Pre školyMimoškolské
Spôsobilosti: Kritické myslenie
Témy: Aktívne občianstvoDejiny
Cieľová skupina: Deti a mládežDospelíPedagógovia
Typ školy: Základné školyGymnáziáStredné odborné školy
Dostupnosť: Online
Časový rozsah: Do 120 minút

Moc vs. pravda – Silvester Krčméry a nové pamätné dni obdobia 1948-1989

V novembri 2020 schválili poslanci NRSR nové pamätné dni. Viaceré z nich sa týkajú obdobia komunistického režimu na Slovensku: 1948-1989.

Partnerstvo za občianske vzdelávanie v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera pri tejto príležitosti pre Vás pripravili tieto dve videá.

V prvom videu “Moc vs. pravda” historik, učiteľ a publicista František Neupauer v ňom v interaktívnej prednáške približuje tieto pamätné dni a dáva ich do historického kontextu. Hosťami sú herec Matej Marušin a študenti Gymnázia Matky Alexie: Miriam Muchová a Dominik Mucha.

Moc vs. pravda – interaktívna prednáška historika Františka Neupauera

V druhom videu “Moc vs. pravda” sa herca SND Mateja Marušina, ktorý v inscenácii Nepolepšený svätec stvárňuje Silvestra Krčméryho, pýtajú študenti Gymnázia Matky Alexie Miriam Muchová a Dominik Mucha. Historik, učiteľ a publicista František Neupauer dopĺňa debatu okrem iného svojou osobnou skúsenosťou so Silvestrom Krčmérym.

V závere relácie sa s Matejom Marušinom prenesieme na vojenský súd do Trenčína a zaznejú silné slová Silvestra Krčméryho “Vy máte v rukách moc”… Určite si ich vypočujte!

Moc vs. pravda – Rozhovor študetov s hercom SND Matejom Marušinom