Vyhlásenie k 31. výročiu Sviečkovej manifestácie

Dňa 25. marca si pripomíname výročie Sviečkovej manifestácie, ktorej sa v Bratislave zúčastnilo viac ako 2000 prevažne veriacich ľudí, aby protestovali proti zločinom a neslobode totalitného komunistického režimu vo vtedajšom  Československu. Iniciátorom manifestácie bol bývalý hokejista a podpredseda Svetového kongresu Slovákov Marián Šťastný, ktorý chcel v slobodnom svete protestovať “proti zákerným vraždám veriacich.” Pred očami mal predovšetkým brutálnu a dodnes nevyšetrenú vraždu kňaza Štefana Poláka v Borovciach v októbri 1987.

Zvolávateľom manifestácie bol František Mikloško. Účastníci manifestácie sa zhromaždili na Hviezdoslavom námestí, kde žiadali: slobodné menovanie biskupov, náboženské slobody, občianske práva. Boli to požiadavky, ktoré v zápase s totalitným komunistickým režimom zjednotili veriacich i neveriacich. Stáli zjednotení voči ozbrojeným zložkám štátnej moci, čelili vrážajúcim autám vtedajšie polície, vodným delám i obuškom. Násilnícku a represívnu silu režimu si účastníci uvedomovali už pred príchodom na námestie. V mysli mi rezonujú slová Žofie z Lendaku, matky deviatich detí, ktorá idúc na manifestáciu povedala manželovi: “Ak sa mi niečo stane, postaraj sa o deti!” Táto odvaha  postaviť sa čelom k utrpeniu i smrti, túžba po slobode a demokracii musela aj mocným naháňať strach. Pred rokom nám to pri svojej návšteve na Slovensku pripomenul aj bývalý nemecký spolkový prezident Joachim Gauck, keď povedal: „Mocní cítili, aké nebezpečenstvo predstavujú pokojní demonštranti, vedeli, že sa musia báť odvahy a rozhodnosti týchto ľudí. A preto sa všetkými možnými prostriedkami diktatúry snažili demonštrácii zabrániť a poraziť ju.“ Naša manifestácia nebola porazená. Naopak, otvorila cestu k pádu neslobody. Nebolo porazené odhodlanie vykročiť za slobodu. A toto odhodlanie je aktuálne stále.

Bolo aktuálne aj v práci novinára Jána Kuciaka, ktorý v odvážnom boji proti zlu a za vernosť pravde prišiel o život spolu so svojou snúbenicou Martinou. Úkladná vražda týchto dvoch mladých ľudí sa stala vo Veľkej Mači, iba 40 km od Boroviec, kde pred Sviečkovou manifestáciou v roku 1987 zavraždili kňaza Štefana Poláka.

Zlomové okamihy našich nedávnych dejín akoby vrcholili na námestiach. Prichádzame tam a chceme ukázať, že na pravde a dobre nám stále záleží. Za týmito vonkajšími prejavmi sú vždy skupiny múdrych a odvážnych ľudí s ich príbehmi.

Je na každom z nás, aby sme v našich rodinách, na školách, v médiách spoznávali a nasledovali takých ľudí. Internetová stránka www.svieckovamanifestacia.sk ponúka množstvo dokumentov o dobe neslobody a ponúka nasledovania hodné príbehy pre mladých ľudí. Je otázkou vďačnosti i spravodlivosti hovoriť o ľuďoch, ktorí statočne čelili bezpráviu a nastavovali svoje životy. Ich odvaha vzbudzuje hrdosť a zaväzuje.

 

Skupina mimovládnych organizácii z Partnerstva za občianske vzdelávanie

IVO, Nenápadní hrdinovia, ERKO, RC SFPA, KAN, INEKO, NAT, CEP

www.obcianskevzdelavanie.sk